Jak przygotować się do sezonu narciarskiego ?

Czekasz z wytęsknieniem na możliwość zimowych zjazdów najlepszymi trasami ? Jeśli tak, wykorzystaj ten czas na przygotowania do sezonu narciarskiego i snowboardowego. Im szybciej zaczniesz, tym przyjemniejsze będą pierwsze zjazdy ! Zobacz, jak zadbać o formę przed zimą i w jaki sposób przygotować swój sprzęt.

Chociaż narty i snowboard to przede wszystkim przyjemność i odrobina adrenaliny, to te aktywności wymagają od Twojego ciała przygotowania. Jeśli go zabraknie, możesz szybko ulec kontuzji i zaprzepaścić szanse na oddanie się białemu szaleństwu np. podczas wyjazdu do Zawoi.

Co zatem warto zrobić w oczekiwaniu na wyjazd ? Wiele zależy od Twojej ogólnej kondycji oraz tego, jak intensywne „sesje zjazdowe” planujesz zimą.

Krok pierwszy: Zadbaj o ogólną wydolność organizmu

Czy wiesz, że jazda na nartach oznacza spalanie do 600 kcal na godzinę ? Nawet rekreacyjna jazda oznacza wydatek rzędu ~300 kcal/h ! A to oznacza, że Twoje ciało czeka spory wysiłek. Zadaj więc sobie pytanie: czy jesteś na niego gotowy ? Jeżeli trenujesz w miarę regularnie – np. każdego tygodnia biegasz czy odwiedzasz siłownię – nie powinno być większego problemu. Jeżeli jednak nie, zacznij od wzmocnienia sprawności ogólnej. Pozwoli Ci to poprawić wydolność – w efekcie nie złapiesz zadyszki już po pierwszym czy drugim zjeździe !

Jak ćwiczyć ? Zacznij na kilka tygodni przed wyjazdem i postaw na minimum 20-30 min wysiłku dziennie. Pomogą ćwiczenia aerobowe – np. jazda na rowerze (albo rowerku stacjonarnym, gdy pogoda nie dopisuje), nordic walking, bieganie albo pływanie. Stopniowo zwiększaj długość treningów – tak, aby trwały minimum godzinę dziennie.

Krok drugi: Wdróż trening specjalistyczny

Twoje ciało jest w dobrej kondycji ? Świetnie ! Czas ukierunkować trening z myślą o nartach i snowboardzie ! Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie stabilizacji oraz siły mięśniowej w obszarze nóg oraz korpusu. Istotne jest też „rozpracowanie” mięśni, więzadeł oraz ścięgien – tak, aby były mniej podatne na potencjalne kontuzje.

Warto wykonywać np.:

● tzw. przysiady kozackie – łączące klasyczne przysiady z rozciąganiem nóg;

● wykroki z podskokiem (poza tym, że wzmacniają siłę eksplozywną mięśni, to świetny trening cardio !);

● przysiady na jednej nodze;

● klasyczną „deskę” dla wzmocnienia stabilizacji mięśni korpusu.

Zacznij co najmniej na 3-4 tygodnie przed wyjazdem, aby czerpać pełną przyjemność z szusowania na nartach czy snowboardzie !

Ty czujesz się coraz bardziej gotowy na białe szaleństwo dzięki treningowi ? Świetnie ! Ale czy Twoje narty lub deska snowboardowa także są w stanie pozwalającym np. na wyruszenie na stoki w Zawoi ? Ich przygotowanie do sezonu przebiega dość podobnie i obejmuje:

● sprawdzenie, czy sprzęt nie jest w jakikolwiek sposób uszkodzony – zwróć uwagę na pęknięcia i rozwarstwienia. Jeśli są obecne, lepiej oddać „deski” do profesjonalnego serwisu. Jeżeli zaś widzisz np. tylko drobne ubytki, po dokładnym czyszczeniu ślizgu poradzisz sobie z nimi np. przy pomocy roztopionej pałeczki kofiksowej;

● ostrzenie krawędzi – warto pamiętać, że kąt ostrzenia jest uzależniony od poziomu zaawansowania na stoku; zadanie należy wykonać przy pomocy specjalnych ostrzałek;

● smarowanie ślizgów – wykonaj je przy pomocy smaru przeznaczonego do tego celu, na zimno, lub z wykorzystaniem parafiny i żelazka, na gorąco; a na koniec wycyklinuj powierzchnię;

● sprawdzenie wiązań – upewnij się, że działają bez zarzutu i są prawidłowo ustawione; ich konfigurację możesz sprawdzić, korzystając z kalkulatora, który znajdziesz online, albo zwrócić się z tym do serwisu.

W ferworze przygotowań do sezonu pamiętaj też, aby zadbać o noclegi w pobliżu ulubionych stoków – tak, aby zapewnić sobie i najbliższym miejsce do regeneracji i wypoczynku po białym szaleństwie. Wybierasz się do Zawoi ? Skontaktuj się i zabookuj pobyt u nas – świetne stoki będziesz mieć na wyciągnięcie ręki. Do zobaczenia !